5. Oryginalnie sprzeczna czyli "Niezgodna"
Tytuł: Niezgodna org. Divergent
Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania:2014
Liczba stron: 351

     "W moim domu jest jedno lustro." - tak brzmi pierwsze zdanie pierwszej książki trylogii. Od taka niepozornego zdania zaczyna się historia nastoletniej altruistki  Beatrice Prior, której całe życie zależy od jednego wyboru. Bohaterka żyje w świecie podzielonym na 5 frakcji:

  • ·         Altruizm
  • ·         Nieustraszoność 
  •             Erudycja
  • ·         Prawość
  • ·         Serdeczność

Tak jak i wszyscy obywatele miasta w odpowiednim wieku Beatrice musi przejść test predyspozycji oraz podczas ceremonii jest zmuszona do wyboru jednej frakcji. Obie te rzeczy mają ogromne znacznie dla jej przyszłego życia. Osoba nie pasująca do innych zostanie wykluczona ze społeczności. Człowiek łączący wiele cech jest niezgodnym. (niezgodny= martwy) Co pokaże test nasz bohaterki? Co wybierze Beatrice? Dalej potoczy się jej życie?

             


   Dlaczego sięgnęłam po książkę? Nie powiem bo tego nie pamiętam. Ale wiem, że byłam bardzo szczęśliwa kiedy wylądowała w moich rękach i mogłam ją powąchać (zboczenie zawodowe). Sama książka, jej świata i bohaterowie spodobali mi się. Jak większość książek tego typu przeczytałam ją za jednym razem. Nie zawiodła moich oczekiwań. Szybkie tempo zdarzeń wciągające w wir emocji jest wszechobecne w książce. Bohaterowie bardzo szybko się zmieniają i są zmuszeni do podejmowania decyzji w tempie natychmiastowym co świadczy o ich dynamizmie. Podobało mi  się również podejście bohaterów do warunków w jakich przyszło im żyć, do panującego ustroju oraz nierozczulanie się na d sobą w ciężkich chwilach tylko jednak działanie. ( Coś w stylu: "o nie, o nie chcą mnie zabić. Posiedzę tu sobie i powiem wszystkim jak ma źle." tylko : "chcą mnie zabić, o nie to ja ich pierwsza zabij") " Niezgodna" jest książką , w której motyw miłości nie jest wątkiem odróżniającym się od reszty, nie wychodzącym na prowadzanie lecz wpasowującym się w książkę. Dopełnia całość.  W całej powieści wadzi mi jedna rzecz. A mianowicie: Jest sporo rzeczy, które po prostu można przewidzieć. To chyba jej jedyny minus. Ale czym jest jeden minus przy długiej liście plusów?
 

2 komentarze:

  1. Książki nie czytałam ale oglądałam film i jest na prawdę genialny :*
    iza-introverted.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń