Tytuł: Hopeless Autor: Colleen Hoover Wydawnictwo: Otwarte Rok wydania: 2014 Liczba stron: 374 Sky to nastoletnia, adopto...

36. Hopeless


Tytuł: Hopeless
Autor: Colleen Hoover
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 374

Sky to nastoletnia, adoptowana  dziewczyna, która przez całe swoje życie była czynną uczestniczką domowego nauczania. Jednak na ostatni rok przed pójściem do college’u udało jej się wyprosić zapisanie do szkoły średniej. Sky z racji przyjaźni z dość specyficzną dziewczyną już na stracie  bezpodstawnie otrzymuje etykietę „dziwki” czy „tej puszczalskiej”. Szkoła jednak nie jest taka różowa jak sądziła. Po pierwszym dnu ma dość i postanawia odreagować. Przygotowania do odpoczynku zapoczątkowały serie zdarzeń i doprowadziły do przypadkowego spotkania. Sky poznaje Holdera. Na początku ich relacja jest dość osobliwa, a dziewczynę wręcz przeraża. Holder nie jest jednak przypadkową osobą. Jest zapalnikiem dzięki któremu  głowie Sky kilka szufladek znajdzie swoje miejsce i dziewczyna przypomni sobie przerażające lata sprzed adopcji. Jak wyglądało życie Sky? Co kryją wspomnienia? I kim okaże się Holder?

Hopeless to niesamowita, pełna emocji i uczuć powieść, która bawi się czytelnikiem. To nie jest książka z kosmosu, historia z kosmosu tylko coś całkowicie realnego, ale napisane w taki sposób, że podczas czytania klękajcie narody.

Przyznam się, że na co dzień nie mam styczności z tego typu książkami i z całego serca dziękuję Agacie, która dostarczyła mi ją wraz ze stosikiem „do przeczytania”. (Wchodźcie na nowego bloga Agaty. Zaczęła publikować nowe opowiadanie. Obiecuję, że nie pożałujcie.) Dziękuję. Zabrałam się za tą książkę bo już nie wiedziałam co ze sobą zrobić. Nie byłam do niej przekonana..Do czasu, aż nie zaczęłam czytać. Po każdym rozdziale coś w mojej głowie krzyczało „Co ty robisz? Nie powinnaś tego czytać”, ale ja nie mogłam przestać. Nie mogłam nawet na chwilę oderwać się od lektury. Nie mogłam.. Dawno nie spotkałam się z książką, która wzbudzała tyle emocji, które z papieru spływają do serca czytającego.

Mimo wszystkich sprzecznych sygnałów książka przeczytała się sama jednego dnia. Hopeless to jedna z tych książek, które jak już Cie złapią to nie puszczą póki nie skończysz czytać. O jedzeniu i piciu zapomnij. Jeśli zaczniesz to przez najbliższe kilka godzin ta książka będzie całym twoim światem. I po skończeniu też. Powieść wywołuje silnego kaca książkowego.  Jeśli masz więcej książek do czytania tę zostaw na koniec. Chyba, że reszta może poczekać dłuższą chwilę.

Zarówno Sky jak i Holder to bardzo złożeni bohaterowie, którzy wraz z czytaniem odsłaniają coraz więcej tajemnic. Sky to dziewczyna z niezwykłym poczuciem humory i dystansem do otaczającego ją świata, ale  najbardziej w niej lubię ośli upór. Jak coś postanowi to twardo się tego trzyma i nic nie może tego zmienić. Holder to wysportowany, impulsywny, skrywający wiele tajemnic chłopak. Sam sposób jego myślenia potrafi zaskoczyć. Jego zawiła osobowość czyni go chodzącą zagadką. Ale kto ich nie lubi? Hmm..?

Nie chcę odnosić się do treści jak treści. To może zepsuć całą przyjemność z czytania. I w tym przypadku jeśli od początku wiemy jak wszystko się potoczy książka już nie jest tym samym. Mogę jedynie zdradzić, że zawartość książki jest naprawdę dobra. Akcja, która cały czas się rozwija, wiele nieprawdopodobnych wydarzeń i faktów, które spadają na czytelnika jak grom z jasnego nieba. Nie umiem wyrazić słowami nie zdradzając przy tym szczegółów jaka ta książka jest <wow>.  A co w tym wszystkim jest najlepsze? To nie jest żaden szczyt literatury jeśli chodzi o słownictwo czy zawarte w niej treści. Hopeless jest jak najbardziej normalna i to czyni ją tak niesamowitą. Książka od człowieka, dla człowieka. Ona po postu działa. 


3 komentarze:

 1. Jeszcze nie czytałam tej książki, ale wkrótce zamierzam się za nią zabrać:)
  http://ovless.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie kończę czytać, natknęłam się na tę książkę przez przypadek. Podoba mi się silna relacja Sky i Holdera i to, że tak dobrze jest opisana. Akcja zaskakuje, bohaterowie, tak jak napisałaś, mają złożone osobowości i dlatego są tak ciekawi. Piękna książka! Także polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno ją przeczytałam i jestem zakochana!

  Nominowałam Cię do tagu, szczegóły tutaj -> http://podroze-w-ksiazki.blogspot.com/2016/05/smiercionosny-book-tag.html

  OdpowiedzUsuń